جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 49966
  تاریخ انتشار : 26 فروردین 1393 13:7
  تعداد بازدید : 1428

  گزارش نشست تخصصی سازمان ملل متحد و ایده جهان علیه خشونت و افراطی گری

  انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد طی نشست تخصصی «سازمان ملل متحد و ایده جهان علیه خشونت و افراطی گری» که با همکاری دبیرخانه کمیته ملی حقوق بشردوستانه، مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران و کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران برگزار شد، با عنایت به تصویب قطعنامه پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به بررسی ابعاد مختلف موضوع مذکور پرداخت.
  در ابتدای این نشست و پس از خیر مقدم دكتر سید قاسم زمانی، دبیرکل انجمن و سخنانی در تبیین اهمیت قطعنامه، نشست اول به ریاست دکتر محمدرضا ضیایی بیگدلی و سخنرانی آقای گری لوئیس، هماهنگ کننده مقیم برنامه های ملل متحد در تهران آغاز شد. آقای لوئیس ضمن اشاره به تلاش های ملل متحد در حمایت از همکاری های بین المللی برای حل مشکلات موجود ناشی از خشونت و افراطی گری، همکاری و اتحاد در تحقق صلح و حرکت به سمت آن را ضروری دانست. ایشان ضمن اشاره به تعهدات دولت ایران به کنوانسیون های بین المللی و همچنین پایبندی آن به همکاری با دیگر اعضای ملل متحد، از نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران در این عرصه از جمله پیشنهاد و پیگیری اجرای قطعنامه، استقبال نمود.

  وی خشونت و افراطی گری را در چهار بُعد «خشونت برخاسته از ارتکاب جرائم سازمان یافته و قاچاق مواد مخدر»، «خشونت علیه زنان»، «افراطی گرایی خشن ملهم از اعتقادات افراطی و عدم مدارا» و «افراط گرایی در قالب تروریسم» طبقه بندی و به توضیح آنها پرداخت.

  در ادامه، حضرت آیت الله دکتر محقق داماد، یکی دیگر از سخنران همایش، به سیر تاریخی خشونت ها، انگیزه خشونت و تئوریزه شدن خشونت در مقاطع مختلف تاریخی پرداختند. ایشان بیان داشتند که «متون مقدس ادیان ابراهیمی تاریخ پدیداری نخستین خشونت را به زمان حضرت آدم می داند. انسان هم استعداد خشونت ورزی دارد و هم استعداد خشونت پرهیزی. قابیل نماد خشونت ورزی و هابیل نماد خشونت پرهیزی است. این دو استعداد همواره درطول تاریخ وجود داشته است. در مقاطعی از تاریخ شاهد تئوریزه شدن خشونت هستیم مانند انگیزه بسیار زشت تبعیض نژادی (آپارتاید) که در اوایل قرن 19، در آلمان توسط یک فیلسوف نما بروز کرد. در دنیای امروز و در قرن معاصر خوشبختانه این نظریه ها درحالیكه ریشه کن نشده ولی متزلزل گردیده. در زمان ما با ادبیاتی چون: انسان مداری، عقل باوری، کثرت گرایی و ... مواجه هستیم».

  سپس دکتر محسن محبی، رئیس مرکز خدمات حقوقی بین المللی ریاست جمهوری طی سخنانی به پیشگیری از خشونت و افراطی گری و نیل به سوی صلح پایدار پرداختند که با تبیین ماهیت آنارشیسم آغاز شد. ایشان در ادامه به نقش اشکال مختلف حکومت در ترویج خشونت اشاره نمودند. به گفته دکتر محبی، «تروریسم یکی از شدیدترین اشکال اعمال خشونت، به ویژه در زمان وقوع جنگ های داخلی است که رابطه مستقیمی با اعمال خشونت آمیز و ترویج آنان دارد».

  محور دوم نشست اول با سخنان دکتر ناصر قربان نیا با عنوان «بنیادهای نظری ایده جهان علیه خشونت و افراطی گری، صلح، گفتگو و حکومت قانون» آغاز شد. ایشان به این گفته «جان پیکته» که می گوید «من سعی کردم حقوق بین الملل بشردوستانه را در یک جمله جمع کنم و آن این جمله بود که هر چه برای خود می پسندی برای دیگران هم بپسند و آن چه برای خود نمی پسندی برای دیگران نیز مپسند" اشاره کردند و اشاره داشتند که همین مضمون توسط حضرت علی(ع) در آموزه های دینی ما نیز وجود دارد.

  در ادامه دکتر رضا اسلامی به بررسی اهمیت آموزش در مقابله پایدار با خشونت و افراطی گری پرداختند. ایشان در مورد نقش فرهنگ در خشونت و افراطی گری بیان داشتند که «ما باید آموزش ببینیم و آموزش بدهیم در سطح جامعه، فرهنگ قبول تکثر و تنوع فرهنگی را. اینکه حتی به مانند یونسکو به تفاوت ها احترام گذاشته و آنها را تشویق کنیم. حقوق بشر را آموزش دهیم. آموزش از مهم ترین ابزارهایی در تمام جوامع است که می تواند از شدت خشن بودن اعمال و افراطی گری بکاهد و گامی برای جلوگیری از اعمال خشونت باشد. در خصوص حقوقی که هر فرد انسانی به صرف انسان بودن از آنها برخوردار هست، آموزش این حقوق به هر شهروند برای اینکه بداند خود چه حقوقی دارد و دیگران چه حقوقی دارند که او مکلف به رعایت آن حقوق است در این زمینه راهگشاست».

  سپس دکتر سعید منصوری سخنرانی خود را با عنوان نقش ادیان در مقابله با خشونت و افراطی گری مذهبی ارائه کردند. دکتر منصوری با استناد به متون مذهبی و احادیث مختلف، به وقوع جنگ ها در طول تاریخ و نیز اعمال خشونت در چارچوب جنگ و نقشی که ادیان در جلوگیری از وقوع و گسترش جنگ و نیز کاهش اعمال خشونت آمیز داشته اند، پرداختند و مطالبی را نیز در ارتباط با افراطی گری مذهبی ذکر کردند.

  در پایان جلسه اول، سالیاد یکی از استادان حقوق بین الملل شادروان دکتر هوشنگ مقتدر برگزار شد. دکتر نسرین مصفا ضمن اشاره به شخصیت نیکو و تلاش های علمی ایشان، به اثر علمی ماندگار زنده یاد دکتر مقتدر تحت عنوان «تحولات سازمان ملل متحد» در عرصه مطالعات ملل متحد اشاره نمودند. ایشان به نتیجه گیری كتاب شادروان دكتر مقتدر درباره لزوم شناخت ملل متحد در پرتو واقعیات جهانی اشاره كردند كه همچنان معتبر باقی مانده است. همچنین به نگاه مثبت ایشان نسبت به تأسیس انجمن و همكاری ابتدایی دکتر مقتدر اشاره و افسوس انجمن را از دست دادن همكاری ارزشمند بیان نمودند. دکتر مصفا از همكاری و همیاری همسر فرهیخته ایشان سركار خانم «شهناز نیك انجام» سپاسگزاری كردند.

  جلسه دوم نشست تخصصی سازمان ملل متحد و ایده جهان علیه خشونت و افراطی گری به ریاست سرکار خانم نازنین قائم مقامی برگزار گردید. در ابتدا، دکتر ضیائی بیگدلی در خصوص خشونت و افراطی گرایی از منظر حقوق بین الملل بشردوستانه بیان داشتند که «رسالت حقوق بین الملل بشردوستانه انسانی کردن مخاصمات مسلحانه اعم از بین المللی و غیر بین المللی و حتی شورش های داخلی با آستانه بالاست. اگر حقوق بین الملل به رغم قاعده منع توسل به زور نتوانسته کارآیی خوبی داشته باشد و حقوق بر جنگ نتوانسته کارآمد باشد اما حقوق در جنگ توانسته قدرت افراطی گری و وحشیگری را کاهش بدهد. حقوق در جنگ در قلمروی اجرای حقوق بین الملل بشردوستانه حتی دول غیر متخاصم را هم شامل می شود. نباید با بسنده کردن به حقوق بین الملل بشردوستانه، قواعد منع توسل به زور را به فراموشی سپرد.

  محور ششم نشست با عنوان ظرفیت سنجی نظام بین المللی حقوق بشر در مقابله با خشونت و افراطی گری مذهبی توسط دکتر زمانی ارائه شد. به گفته ایشان «حق های بسیاری در منظومه حقوق بشر وجود دارند که بر این اساس خشونت را منع می کنند. حق حیات که هسته مرکزی است و حق بنیادین محسوب می شود، منع شکنجه و رفتارهای غیر انسانی (حالت وسط دولت یا عوامل انسانی)، منع کار اجباری، منع تبلیغ برای جنگ، منع خشونت و افراطی گری مذهبی، همه در راستای نفی خشونت اند. اعطای پناهندگی، منع اعاده پناهندگان، منع استرداد متهم به کشوری که او را مورد شکنجه و آزار قرار می دهد نیز چهره دیگری از اقدام های مقابله با خشونت است. در این راستا دولت ها هم به رعایت قواعد حقوق بشری و هم به منع خشونت متعهد هستند. در این زمینه توجه به رأی دیوان آمریکایی حقوق بشر در مورد مکزیک حائز اهمیت است».
  دکتر ستار عزیزی سخنرانی خود را با عنوان «رابطه فقر و نابرابری های اجتماعی با خشونت و افراطی گری» با تأكید بر رعایت حقوق اقلیت ها حول محور هفتم نشست ارایه کردند. ایشان ضمن تاکید بر منع خشونت در عرصه داخلی و بین المللی، ابراز داشتند که «دولت ها موظفند از خشونت جلوگیری کنند اما هم چنان ما شاهد خشونت های زیادی در سطح داخلی هستیم».

  دکتر عزیزی در ادامه افزودند که «در فاصله سال های 1945 تا 2010 جنگ های داخلی زیادی داشته ایم که از جنگ های بین المللی بیشتر بوده و در این سال ها روند رو به رشدی داشته اند. خشونت های داخلی در جوامع نسبت به سطح بین المللی بیشتر است و این امر در خیلی از موارد به عدم رعایت حقوق اقلیت ها بر می گردد. هر جا که حقوق بشر رعایت می شود و سازکارهای حل اختلاف، دموکراتیک است، اختلاف منافع کاهش می یابد».

  در پایان جلسه دوم خانم ژولینا پلامنا از دفتر دیوان بین المللی كیفری مطالبی را در ارتباط با بازیگران فرامنطقه ای و افراطی گری سخنرانی کردند. ایشان به نقشی که در سال های اخیر سازمان ها و نهادهای کیفری بین المللی به ویژه دیوان بین المللی کیفری به عنوان یک نهاد بین المللی در مبارزه با خشونت، محاکمه عاملان وقوع خشونت و از بین بردن مصونیت سران کشورها ایفا کرده اند، اشاره نمود و وجود این نهادهای فراملی را در کنار دیگر بازیگران فرامنطقه ای برای مقابله با خشونت و افراطی گری لازم دانست. خانم پلامنا بیان داشتند که «اگر چه دیوان بین المللی کیفری به موضوع جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت پرداخته و سعی کرده تا برخوردی شدید و قاطع با مرتکبان این جرائم داشته باشد و نیز اگر چه که این دیوان نهادی مستقل و بی طرف از دولت ها و اِعمال نفوذ آنها می باشد اما در رویه عملی خود طی این سال ها با چالش هایی مواجه گردیده است. موارد بسیار مهم و حساسی در دیوان مطرح شده اند ازجمله پرونده لوبانگا در کنگو و محاکمه سران و نظامیان، اما در رویه عملی رسیدگی به این پرونده ها چالش هایی نظیر نوع مجازات و چگونگی آن به لحاظ کمی و کیفی، تعقیب عاملان وقوع جنایت که دارای مصونیت بوده اند و رسیدگی به وضعیت های مالی که مطرح شده و ... وجود داشته است».

  در پایان، دکتر نسرین مصفا، رئیس انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد در جمع بندی نشست تخصصی «سازمان ملل متحد و ایده جهان علیه خشونت و افراطی گری» ضمن توجه به اهمیت رابطه میان خشونت و فقر، خواستار توجه ساختاری به علل خشونت، رابطه میان انتظارات و امکانات و نقش آن در بروز خشونت با عنایت به نقش فقر و نقض حقوق بشر در این عرصه شدند. ایشان به تأثیرپذیری بیشتر زنان و کودکان در وقایع و اعمال افراطی و خشونت آمیز نیز اشاره کردند و حمایت فزاینده از زنان و کودکان را یکی از اقدامات احتمالی در راستای ایده جهان علیه خشونت و افراطی گرایی برشمردند.

  جمع کثیری از استادان، پژوهشگران، دانشجویان و اعضای دفترهای سازمان های بین المللی در تهران در این نشست شركت كردند.

  با عنایت به اهمیت موضوع، انجمن برگزاری سلسله جلساتی در رابطه با آن را در دستور کار خود قرار داده است که اطلاعات تکمیلی این نشست ها از طریق پایگاه انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد به اطلاع علاقمندان به این مسائل خواهد رسید.

  منبع خبر  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360925246
اکنون :
27