جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 50046
  تاریخ انتشار : 27 فروردین 1393 12:46
  تعداد بازدید : 499

  معاون پارلمانی رئیس جمهور پیشنهاد کرد

  کارگروهی جهت آسیب شناسی نظام نظارتی و تهیه قانونی جامع تشکیل شود

  معاون پارلمانی رئیس جمهور از مجلس درخواست کرد تا با تشکیل کارگروهی برای بررسی و آسیب شناسی نظام نظارتی و تهیه قانون جامع برای هماهنگی نهادهای نظارتی موافقت کنند.
  به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت الاسلام مجید انصاری، معاون پارلمانی رئیس جمهور، در جریان رسیدگی به طرح دائمی شدن قانون اصلاح موادی از قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور در جلسه علنی امروز(چهارشنبه) مجلس اظهار کرد: نظر دولت در خصوص این طرح مخالف است اما مخالفت با محتوا نیست زیرا دولت بر همکاری بر نهادهای نظارتی چه سازمان بازرسی، چه دیوان عدالت اداری و یا دیوان محاسبات دارد که در راستای مبارزه با فساد گزارشات مربوطه ارائه شود.

  وی با تاکید بر اینکه باید از این فرصت استفاده کرد و اصلاحات ساختاری انجام داد، خاطر نشان کرد: به نظر می رسد باید آسیب شناسی نسبت به نظام نظارتی کشور صورت گیرد چه اینکه علیرغم وجود نهادهای نظارتی در چند سال گذشته شاهد بروز مفاسد و پرونده های سنگینی مانند 3 هزار میلیارد و... بودیم و این نشان می دهد علیرغم زحمتی که کشیده می شود، کارآیی لازم مشاهده نمی شود.

  انصاری افزود: معتقدیم ای کاش یک سال دیگر طرح مذکور تمدید می شد که با همکاری مرکز پژوهش های مجلس و قوه قضائیه خلاهای دیگر سازمان بازرسی نیز اصلاح شود اما این فرصت اکنون سلب شده تا این طرح دائمی شود.

  معاون پارلمانی رئیس جمهور از مجلس و هیأت رئیسه مجلس درخواست کرد که دستور دهند کمیسیون های ذی ربط و مرکز پژوهش ها تقاضای دولت در تشکیل کارگروهی برای بررسی و آسیب شناسی نظام نظارتی و تهیه قانون جامع برای هماهنگی نهادهای نظارتی را بپذیرند تا در مجلس نهم این کاستی ها برطرف شود.

  وی افزود: اگر نظامات اداری نوسازی نشوند مطمئنا کسانی که به دنبال سواستفاده هستند، مشکلات فراوانی را به وجود خواهند آورد.

  به گزارش ایسنا، قاضی سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور، در جریان رسیدگی به با طرح دائمی شدن قانون اصلاح موادی از قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور گفت: نظر به اینکه تاریخچه طرح حاضر و سیر مراحل آزمایشی آن می تواند در آراء نمایندگان موثر باشد، باید درنظر داشت در سال 87 قانون اصلاح موادی از قانون سازمان بازرسی کل کشور پس از بررسی های لازم و کسب نظرات کارشناسی در اجرای اصل 58 قانون اساسی به صورت آزمایشی و برای مدت پنج سال به تصویب نمایندگان دوره هشتم مجلس رسید.

  وی افزود: پس از تایید شورای نگهبان قانون فوق الذکر به مرحله اجرا درآمد و پس از انقضای مدت مذکور طرح دائمی شدن این قانون به مجلس ارائه شد.

  سراج اظهار کرد: کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس هشتم با تشکیل جلسات متعدد به طرح دائمی شدن رای داد و در جلسات علنی کلیات آن مورد بررسی قرار گرفت و همچنین موادی از آن به تصویب رسید اما به لحاظ این که آخر دوره هشتم مجلس بود و دو ماده الحاقی نیز داشت تصویب نهایی آن انجام نشد.

  رئیس سازمان بازرسی کل کشور خاطر نشان کرد: بنابراین عده ای از نمایندگان در مجلس نهم با اخذ نظریه کارشناسی به مطالعه فعالیت های سازمان بازرسی و رایزنی با مسئولان سازمان مذکور پرداخته و طرح دائمی شدن قانون اصلاح موادی از قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور را با برخی اصلاحات تقدیم مجلس کردند.

  وی با بیان اینکه نتایج مثبتی از مدت اجرای آزمایشی حاصل شده است، گفت: براساس اصل 174 قانون اساسی سازمان بازرسی زیر نظر قوه قضائیه قرار دارد.
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360925383
اکنون :
19