جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 50200
  تاریخ انتشار : 30 فروردین 1393 0:0
  تعداد بازدید : 569

  در جلسه کمیسیون سبک زندگی:

  گزارش طرح سبک زندگی اسلامی ایرانی و ارتباط آن با حقوق بشر ارائه شد

  نخستین جلسه کمیسیون «تدوین الگوی سبک زندگی اسلامی ایرانی» در سال 1393 در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
  در ابتدای این جلسه، اعضا با توجه به نامگذاری سال 1393 به عنوان «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» بر جریان یافتن این موضوع در الگوی سبک زندگی اسلامی و ایرانی تاکید کردند.

  در ادامه جلسه گزارش طرح تحقیقاتی «سبک زندگی اسلامی ایرانی و ارتباط آن با حقوق الهی و حقوق و تکالیف بشر» ارائه شد.

  در این طرح تحقیقاتی با ارائه یک تعریف از حقوق و تکالیف بشر و ارتباط این مفهوم با حقوق الهی، تفاوت های این رویکرد با رویکرد انسان مدارانه به حقوق بشر و تاثیر این تفاوت ها بر سبک زندگی نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

  در ادامه این طرح تحقیقاتی با توجه به نظریات فیلسوفان و اقتصاد دانان کلاسیک غرب، تفکیک بین نیاز و خواسته انسان در حوزه اقتصاد و ارتباط این دو مفهوم با مفاهیم اخلاقی مانند فضیلت، عقلانیت، امیال و... مورد اشاره قرار گرفته است.

  همچنین در طرح تحقیقاتی مذکور با اشاره به بحران هایی که در قرن بیستم دامنگیر جوامع غربی شد، به طرح موضوع سبک زندگی به عنوان یک را ه حل برای مقابله با این بحران ها، اشاره شده است.

  در ادامه جلسه اعضا به بیان نظرات خود پرداختند، که اهم آن به شرح ذیل است: تفاوت ارزش ها، سیستم ها و رویکردها در الگوی سبک زندگی، تاثیر سرمایه اجتماعی و سرمایه فرهنگی بر سبک زندگی، ساماندهی مدیریت فرهنگی بر مبنای الگوهای آینده نگرانه در راستای تحقق سبک زنگی اسلامی ایرانی، پذیرش تکثر و چندگانگی فرهنگی در موضوع سبک زندگی در چارچوب کلان نظریه اجتماعی اسلام.

  منبع خبر  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360925313
اکنون :
16