جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 50289
  تاریخ انتشار : 31 فروردین 1393 13:48
  تعداد بازدید : 538

  درخواست عفو بین الملل برای آزادی فعال حقوق بشر عربستانی

  سازمان عفو بین الملل از مقامات عربستانی خواست تا یک حقوقدان و فعال حقوق بشر را که یک روز پس از برگزاری دادگاه تجدیدنظرش دوباره بازداشت شد، هر چه فوری آزاد و اتهامات مطرح شده علیه وی را لغو کنند.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ولید ابوالخیر فعال حقوق بشر عربستانی در ارتباط با فعالیت هایش در زمینه دفاع از حقوق بشر در اکتبر سال 2013 محاکمه شده بود که هم اکنون دوباره به دلیل اتهاماتی مشابه بازداشت شده است.

  معاون سرپرست برنامه های خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین الملل گفت: مقامات عربستانی به طور آشکارا ولید ابوالخیر را به دلیل فعالیت هایش در دفاع از حقوق بشر مجازات می کنند، از این رو وی یک زندانی سیاسی است و باید هرچه فوری و بدون قید شرط آزاد شود.

  وی ادامه داد: بازداشت ولید ابوالخیر یک نمونه نگران کننده از چگونگی رفتار مقامات عربستانی و سوءاستفاده آنها از دستگاه قضایی برای هدف قرار دادن فعالان حقوق بشر و ساکت کردن مخالفان است.

  بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی عفو بین الملل، ولید ابوالخیر یکی از ده ها فعال برجسته عربستانی است که در سال 2013 بر اساس اتهاماتی ساختگی به حبس های طولانی مدت محکوم شدند. مقامات عربستانی پس از اینکه نتوانستند این فعالان را از طریق راه های دیگری چون تهدید به محاکمه ساکت کنند دست به مجازات آنها زدند.

  ولید ابوالخیر در شش اکتبر سال 2013 در دادگاه ویژه کیفری ریاض بر اساس اتهاماتی چون سرپیچی از دستور پادشاه، بی احترامی به مقامات، توهین به دستگاه قضایی، برانگیختن سازمان های بین المللی علیه پادشاهی و تاسیس یک سازمان بدون مجوز به زندان محکوم شد.

  وی بار دیگر پس از اینکه پنجمین دادگاه تجدیدنظرش در عربستان برگزار شد، به دلیل اتهاماتی مشابه بازداشت شده است.

  معاون سرپرست برنامه های خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین الملل همچنین متذکر شد: فعالان مستقل در عربستان کسانی هستند که باید بدون ترس از تهدید و مجازات به فعالیت های قانونی خود بپردازند، اما ولید ابوالخیر یکی از آخرین افراد از لیست بلندبالای فعالانی است که هدف آزار و اذیت، تهدید و حبس در ماه های اخیر قرار گرفته اند.

  ولید ابوالخیر پیش از این به عفو بین الملل گفته بود که بارها از سوی مقامات کشورش مورد تهدید و فشار قرار گرفته تا به فعالیت هایش پایان دهد.

  عفو بین الملل در پایان با تاکید بر پایین بودن فعالیت های ولید ابوالخیر، آزادی هرچه فوری و بدون قید و شرط وی را خواستار شد.
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
48