جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 50291
  تاریخ انتشار : 31 فروردین 1393 13:52
  تعداد بازدید : 599

  تدوین منشور حقوق دانشجویی به کجا رسید؟

  معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با اشاره به جزئیات منشور حقوق دانشجویی، این منشور را مسیری برای کاهش کنترل های رسمی دانست.

  دکتر سید ضیاء هاشمی در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه فرآیند تدوین منشور حقوق دانشجویی در حال انجام است، اظهار کرد: پروپوزالی تهیه شد و عده ای در قالب طرح اولیه در حال مطالعه آن هستند.

  وی با بیان اینکه در این رابطه با بخش هایی در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز گفت گوهایی داشتیم تصریح کرد: قرار شد در دبیرخانه شورا بررسی هایی در این باره انجام شود که بتوانیم به طور همزمان هم در وزارت علوم و هم در شورا مطالعات و بررسی ها را داشته باشیم که زمانی که به نتایج اولیه رسیدیم مسیر را به سمتی ببریم که این منشور با هماهنگی تدوین، تصویب و ابلاغ شود.

  معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با بیان اینکه خروجی این کار از نگاه ما مجموعه ای از ضوابط و مقرراتی شامل مقررات موجود و در صورت لزوم ضوابط تکمیلی است، گفت: پس از بررسی هایی که انجام می گیرد در صورت لزوم ضوابط جدید نیز اضافه می شود و در نهایت این ضوابط به عنوان منشور تدوین و عرضه خواهد شد.

  هاشمی افزود: این منشور کمک می کند که هم دانشجویان بدانند در فعالیت های دانشجویی خود از چه حقوق و امتیازاتی برخوردارند و هم بدانند در قبال این مزایا و امتیازات چه وظایف و تعهداتی بر عهده آنهاست. درست مثل شرایطی که در مورد حقوق شهروندی داریم.

  وی با بیان اینکه از سوی دیگر دانشگاه ها نیز این موضوع را بدانند که نسبت به دانشجو چه تعهداتی دارند و در عوض چه توقعاتی می توانند داشته باشند، تصریح کرد: مسیری که برای این کار طراحی می شود در مرحله اول مرور و بازنگری در ضوابط و دستور العمل های موجود است.

  معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با بیان اینکه نکات بسیاری در دستورالعمل های موجود وجود دارد که دانشجویان می توانند به واسطه آن ها از مزایا و اعتبارات بیشتری برخوردار باشند، گفت: در عین حال ممکن است خود دانشجویان یا دانشگاه نسبت به این موضوعات اطلاع نداشته باشند. از سوی دیگر برخی از مطالب وجود دارد که توقع می رود یک دانشجو در دوران دانشجویی خود در آنها مشارکت داشته باشد.

  هاشمی خاطر نشان کرد: اگر آگاهی های لازم فراهم شود دانشگاه با سهولت بیشتری کار خود را پیش می برد و دانشجو بهره مندی بیشتری از زندگی دانشجویی خود پیدا کرده و می تواند رضایتمندانه تر مسیر خود را تعقیب کند و بسیاری از سختی های واقعی و ذهنی خود را برطرف سازد.

  وی با بیان اینکه هدف ما اطلاع رسانی نسبت به حقوق موجود است، اظهار کرد: ما نمی خواهیم بگوییم که مطالبات را اضافه یا قوانین جدید تعریف کنیم. بلکه می خواهیم ببینیم که قانون موجود چه حقوقی برای دانشجو قائل است و احیانا چه خلا هایی در این زمینه وجود دارد بنابراین باید اینها را منسجم کنیم.

  معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با بیان اینکه ما می خواهیم در این زمینه آگاهی ایجاد شود تصریح کرد: یعنی دانشجویی که وارد دانشگاه می شود دفترچه ای در اختیارش باشد و بر اساس آن مبنایی وجود داشته باشد که به حقوق خود آگاه باشد. چرا که این موضوع باعث می شود که دانشجو انتظارات غیر منطقی نداشته باشد و مطالبات خود را تنظیم و در عین حال بتواند از حقوق خود استفاده کند.

  هاشمی با بیان اینکه نتیجه این اتفاق این است که تعامل بین دانشگاه و دانشجو تسهیل می شود، گفت: وقتی این تعاملات تنظیم شود زندگی روان تر، شیرین تر و موفق تر خواهد بود یعنی دوران دانشجویی که باید یک دوران پرنشاط، بسیار مفید، کارگشا و سازنده باشد به سمت وضعیت مطلوب با مشارکت خود دانشجو پیش می رود.


  معاون فرهنگی وزیر علوم
  وی همچنین با بیان اینکه تا جایی که ممکن است نباید از نهادهای نظارتی برای نظارت بر کارمند، استاد و دانشجو استفاده کنیم، خاطر نشان کرد: باید تا جایی که ممکن است خود این افراد بر حقوق، ضوابط و قوانین موجود نظارت داشته باشند که این هدف مستلزم این است که بستری فراهم کنیم که همه از این ضوابط مطلع باشند. بنابراین کاری که مدنظر ماست تسهیل روابط است.

  معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم درباره چگونگی برخورد با دانشجو و دانشگاه در صورتی که به حقوق خود عمل نکند، گفت: نگاه ما به این موضوع، نگاهی فرهنگی است نه کنترلی، بنابراین ما نه می خواهیم دانشجو و نه دانشگاه را کنترل کنیم. بلکه می خواهیم فرهنگ تعامل سازنده را تقویت کرده و بگوییم که وقتی خود دانشجو می تواند از حق خود دفاع کند یک کنترل اجتماعی غیر رسمی بر رفتار کارمند و مدیر به وجود می آید و بالعکس. یعنی وقت حقوق دانشجو تعریف شده است در صورت بوجود آمدن مطالبات غیرمنطقی کارمند یا مدیر می داند که به اتکای چه مبنایی می تواند پاسخ منفی به دانشجو بدهد.

  هاشمی افزود: بنابراین نگاه ما این نیست که بخواهیم عده ای را توبیخ کنیم که چرا به حقوق دانشجو یا دانشگاه توجه نکرده اند بلکه می خواهیم این موضوع را تبدیل به یک فرهنگ عمومی یا ویژگی فرهنگی کنیم. این باعث می شود که نیاز ما به کنترل اجتماعی رسمی و بهره گیری از ابزارهای کنترلی به حداقل برسد.

  وی خاطر نشان کرد: البته این موضوع به صفر نمی رسد اما جلوی بسیاری از هزینه ها در دانشگاه ها گرفته می شود و برعکس سرمایه های اجتماعی مبتنی بر اعتماد متقابل افزایش پیدا خواهد کرد.  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
39