جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 50304
  تاریخ انتشار : 31 فروردین 1393 0:0
  تعداد بازدید : 433

  مدافع صلح آمریکایی:

  منع صدور روادید برای ابوطالبی نقض روح حاکم بر منشور سازمان ملل است

  ˈجیمز ای جنینگزˈ مدیر اجرایی سازمان ˈدانشگاهیان برای صلحˈ گفت: خودداری آمریکا از اعطای روادید به نماینده پیشنهادی ایران در سازمان ملل به بهانه امنیت ملی یا هر گونه بهانه ساختگی دیگری با هدف جلوگیری از نمایندگی قانونی یک کشور، نقض روح حاکم بر منشور این نهاد جهانی است.
  تارنمای خبرگزاری ˈاینترپرس سرویسˈنوشت، دکتر جنینگز که هم چنین ریاست گروه موسوم به ˈ وجدان بین المللیˈ را برعهده دارد، در مصاحبه با این پایگاه خبری گفت: ایران به عنوان یک کشور مستقل از حق معرفی سفیر خود در سازمان ملل برخوردار است و برای این کار نیازی به اجازه آمریکا یا سازمان ملل متحد ندارد. 

  جنینگز اوایل سال جاری میلادی در صدر هیاتی از اساتید دانشگاهی آمریکا به منظور دیدار با مقامات وزارت خارجه ایران و رئیس تیم مذاکره کننده هسته ای ایران به تهران سفر کرد.

  وی گفت: اقدام احمقانه کنگره در تصویب منع صدور روادید برای ابوطابی در کنار بزدلی ˈباراک اوباماˈ رئیس جمهوری آمریکا، خطر تنش بر سر برنامه هسته ای ایران را تشدید کرده است. این دو اقدام ناشی از کوته بینی و بی فکری می تواند به جنگی به مراتب بدتر از جنگ عراق و افغانستان منجر شود.

  جنینگز با بیان این که سازمان ملل نهادی مستقل است که باید بدون وابستگی به آمریکا عمل کند، گفت: آمریکا می تواند به کسی که وی را تهدیدی علیه امنیت این کشور قلمداد می کند، ویزا ندهد اما ابوطالبی چنین فردی نیست و وی دارای سابقه ای ارزشمند به عنوان یک دیپلمات قدیمی است. منطق اولیه دیپلماسی حکم می کند که فقط نباید با دوستان مذاکره کرد بلکه باید با افرادی که مخالف دیدگاه شما هستند به منظور حل و فصل اختلافات وارد گفت و گو شد. این زمان مناسبی بود تا نیاز به صلح از طریق یک دیپلماسی آینده نگر محقق شود.

  آمریکا به بهانه دخالت ابوطالبی در ماجرای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا سال 58 در تهران از صدور روادید برای وی خودداری کرد، اما خود ابوطالبی می گوید در آن زمان نقش مترجم را داشته است.

  رئیس جمهور آمریکا روز جمعه رسماً مصوبه ای را امضا کرد که هدف آن، منع اعطای روادید به ابوطالبی است. پیش از این مجلس نمایندگان و سنای آمریکا نیز قانونی مشابه را به اتفاق آرا به تصویب رسانده بودند.

  منبع خبر  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360925313
اکنون :
18