جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 50390
  تاریخ انتشار : 1 اردیبهشت 1393 0:0
  تعداد بازدید : 458

  رییس هیات مدیره جامعه معلولین ایران اعلام کرد:

  تلویزیون موظف شده 2 ساعت از هفته را به معلولان اختصاص دهد

  توقع افراد دارای معلولیت از رسانه ملی در ساخت برنامه های تلویزیونی این است که «با ما برای ما تصمیم بگیرند».
  مجتبی نوروزی واقعی، رییس هیات مدیره جامعه معلولین ایران در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: شاید صداوسیما همفکاری هایی را با سازمان بهزیستی صورت می دهد اما تاثیر آن بر ساخت برنامه های مناسب درخصوص معلولان دیده نمی شود.

  وی افزود: در حال حاضر فیلم سازان بدون آگاهی از نحوه تصویرسازی درخصوص افراد دارای معلولیت، به ساخت برنامه هایی می پردازند که به هیچ عنوان متناسب با نیازهای این قشر نیست.

  نوروزی واقعی با بیان این که صداوسیما طبق قانون 16 ماده ای حقوق معلولان باید در هفته دو ساعت از برنامه های خود را به نشان دادن توانمندی های معلولان اختصاص دهد، گفت: نه تنها این کار صورت نمی گیرد بلکه معمولا چهره ای که از معلولان نشان داده می شود تصویری ساکن و غیرپویاست.

  رییس هیات مدیره جامعه معلولین ایران تصریح کرد: در سال های گذشته صدا و سیما وظیفه خود در قبال معلولان را تنها به قرار دادن زبان اشاره برای ناشنوایان در کنار صفحه تلویزیون محدود کرده بود که در سال 92 این مساله نیز بسیار کمتر شده بود.

  به گفته ی وی، این نگاه که هرکس خطایی می کند سرانجام معلول می شود در غالب سریال های تلویزیونی دیده می شود که آخرین نمونه آن در سریال «آوای باران» دیده شد.

  نوروزی واقعی، لزوم کنار گذاشتن نگاه سیاه و سفید به معلولیت و ایجاد نگاه متعادل به این قشر در رسانه ملی را ضروری دانست و افزود: معلولان در اکثر موارد به عنوان افراد عادی در تلویزیون به تصویر کشیده نمی شوند و این به ایجاد ذهنیت های افراط و تفریطی درخصوص این قشر دامن زده است.

  وی با بیان این که برنامه های صدا و سیما درخصوص افراد دارای معلولیت، محدود به روزهای خاصی از جمله 12 آذر شده است، گفت: بعضا دیده می شود که در مناسبت هایی همچون جشن عاطفه ها از معلولیت برای ایجاد حس ترحم استفاده می شود.

  رییس هیات مدیره جامعه معلولین ایران در پایان پیشنهاد کرد تا ساختاری در بدنه صدا و سیما ایجاد شود تا فیلم نامه نویسان و برنامه سازان را درخصوص ساخت برنامه های تلویزیونی توجیه کند.  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360925246
اکنون :
16